Opłacalność inwestycji w nieruchomości. Fakt czy mit?

inwestycja w nieruchomości

Inwestowanie pieniędzy w nieruchomości w obecnych, trudnych czasach wydaje się dobrym rozwiązaniem. Niestabilność rynków finansowych, niskie oprocentowanie obligacji, ryzykowne depozyty i fundusze inwestycyjne zniechęcają inwestorów do inwestowania środków finansowych w te instrumenty finansowe. Wydaje się, że kupowanie nieruchomości na rynkach wtórnych i przeznaczanie tych nieruchomości w konsekwencji pod wynajem, jest w obecnych czasach najbardziej stabilnym ale i opłacalnym rozwiązaniem.

Jakie mieszkanie wybrać ? Jak zabrać się za inwestowanie oszczędności w zakup nieruchomości na wynajem? Gdzie szukać tanich mieszkań? Jak wygląda opodatkowanie dochodu uzyskanego z wynajmu mieszkań?

To są najczęściej pojawiające się pytania, na którymi warto się pochylić przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości. Podatki jakie wynajmujący będzie zobowiązany zapłacić będą zależały od tego jaką forma opodatkowania zostanie przez właściciela wybrana. Najczęściej jednak wybieraną formą opodatkowania dochodu z wynajmu mieszkania jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Deklaracja powinna zostać złożona do właściwego Urzędu Skarbowego na koniec roku kalendarzowego. Usługa wynajmu mieszkania jest wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT zatem o ten podatek przyszli potencjalni właściciele nie muszą się martwić. Stając przed wyborem mieszkania, należy skupić się na metrażu, najlepiej żeby metraż był popularny i najchętniej brany pod uwagę przez wynajmujących. Trzeba pamiętać, że im mniejszy metraż tym niższa cena wynajmu. Wyposażenie oraz ogólny stan mieszkania również nie jest bez znaczenia. Najlepiej aby potencjalne mieszkanie nie wymagało kompletnego remontu a jedynie odświeżenia poprzez przemalowanie ścian i zmianę koloru wnętrza. To pozwoli uniknąć kosztów związanych z remontem i spowoduje, że zakupione mieszkanie będzie można od razu przeznaczyć na wynajem. Mieszkań, które mają być przeznaczane na wynajem najlepiej szukać w miejscach dobrze skomunikowanych. To również jest cecha brana przez potencjalnych wynajmujących pod uwagę. Zatem warto wyjść im naprzeciw.

Inwestowanie w nieruchomości przeznaczane na wynajem jest rozwiązaniem stabilnym i opłacalnym. Bezpieczeństwo ulokowanych środków jest bardzo duże, nieporównywalne z funduszami inwestycyjnymi czy z giełdą. Dzięki tak ulokowanym pieniądzom można spać spokojnie i nie martwić się co przyniesie jutro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *