Planujesz zakup pierwszego, własnego mieszkania i skorzystać z programu MDM?

Planując zakup pierwszego mieszkania pierwsze pytanie jakie się pojawia to jakie mieszkanie wybrać. Czy szukać mieszkania deweloperskiego czy może jednak bardziej opłacalny będzie zakup mieszkania z rynku wtórnego?

Warto także zastanowić się czy może nie skorzystać z oferowanego, chętnie wykorzystywanego państwowego programu Mieszkanie dla Młodych. Tu jednak pojawia się problem warunków jakie trzeba spełnić aby zakwalifikować się do programu MDM.

Co to jest MDM?

Program Mieszkanie dla Młodych jest programem państwowym wspomagającym zakup przez młodych ludzi pierwszego mieszkania. Regulacje i zasady dotyczące tego programu znajdują się w ustawie z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych. Program daje możliwość zakupu z dopłatą dowolnego mieszkania przy czym mieszkaniem jest zarówno lokal jak i dom jednorodzinny. Ustawa określa jednak limity powierzchniowe i tak dla mieszkania limit został ustalony do 75 m kwadratowych a w przypadku domu jednorodzinnego do 100 m kwadratowych powierzchni.

Kto może skorzystać z dopłaty MDM?

Z dopłaty mogą skorzystać małżeństwa lub osoby samotne do 35 roku życia, które nie są dotychczas właścicielami ani współwłaścicielami mieszkania lub domu a nabywane mieszkanie będzie stanowiło zaspokojenie ich potrzeb mieszkaniowych. Osoba starająca się o dopłatę do kredytu od państwa oświadcza, że jest przed uzyskaniem kredytu na pierwsze mieszkanie i że nie była właścicielem nieruchomości w przeszłości. Z państwowej dopłaty można skorzystać jeśli kredyt został już udzielony. Dopłata ta jest traktowana przez bank jak wkład własny klienta.

Wysokość wkładu własnego w 2017 r. wzrosła do 20 % w przypadku ubiegania się o kredyt mieszkaniowy. Warto się pospieszyć, bowiem dopłaty z Banku Gospodarstwa Krajowego wyczerpują się w błyskawicznym tempie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *