Sprzedaż nieruchomości z dożywociem.

Dożywotnik w nieruchomości

Sprzedaży nieruchomości można dokonać także gdy nieruchomość jest obciążona prawem dożywocia lub innym obciążeniem hipotecznym.

Prawo dożywocia polega na przeniesieniu własności nieruchomości w zamian za dostarczanie m.in. środków utrzymania i miejsca zamieszkiwania dożywotnikowi. Problematyczne w umowie dożywocia jest to, że nie można się go zrzec. W księdze wieczystej prawo dożywocia będzie wpisane do momentu śmierci dożywotnika i do tego też momentu dożywotnik ma prawo w nieruchomości zamieszkiwać. Podstawą wykreślenia z księgi wieczystej dożywotnika jest wniosek wraz z odpisem aktu zgonu.

Jednakże dla skupów nieruchomości – grb-nieruchomosci.pl zajmujących się obrotem nieruchomościami prawo dożywocia lub inne obciążenia hipoteczne np. kredyty nie stanowią problemu. Do skupu nieruchomości można sprzedać nieruchomość z obciążoną hipoteką.

Nieruchomości obciążone prawem dożywocia stanowią inwestycję dla skupów nieruchomości, bowiem firmy dysponujące dużym kapitałem mogą pozwolić sobie na długoterminowe zainwestowanie w nieruchomość nawet z dożywotnikiem.

Zwykle firmy oferujące skup nieruchomości z dożywociem oferują ceny poniżej cen rynkowych jeżeli nieruchomość obciążona jest prawem dożywocia lub innym obciążeniem, jednakże obciążenia hipoteczne tego rodzaju nie wykluczają sprzedaży nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *