Sprzedaż nieruchomości z dożywociem.

Dożywotnik w nieruchomości

Sprzedaży nieruchomości można dokonać także gdy nieruchomość jest obciążona prawem dożywocia lub innym obciążeniem hipotecznym.

Prawo dożywocia polega na przeniesieniu własności nieruchomości w zamian za dostarczanie m.in. środków utrzymania i miejsca zamieszkiwania dożywotnikowi. Problematyczne w umowie dożywocia jest to, że nie można się go zrzec. W księdze wieczystej prawo dożywocia będzie wpisane do momentu śmierci dożywotnika i do tego też momentu dożywotnik ma prawo w nieruchomości zamieszkiwać. Podstawą wykreślenia z księgi wieczystej dożywotnika jest wniosek wraz z odpisem aktu zgonu.

Jednakże dla skupów nieruchomości – grb-nieruchomosci.pl zajmujących się obrotem nieruchomościami prawo dożywocia lub inne obciążenia hipoteczne np. kredyty nie stanowią problemu. Do skupu nieruchomości można sprzedać nieruchomość z obciążoną hipoteką.

Nieruchomości obciążone prawem dożywocia stanowią inwestycję dla skupów nieruchomości, bowiem firmy dysponujące dużym kapitałem mogą pozwolić sobie na długoterminowe zainwestowanie w nieruchomość nawet z dożywotnikiem.

Zwykle firmy oferujące skup nieruchomości z dożywociem oferują ceny poniżej cen rynkowych jeżeli nieruchomość obciążona jest prawem dożywocia lub innym obciążeniem, jednakże obciążenia hipoteczne tego rodzaju nie wykluczają sprzedaży nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *